کشاورز جیرفتی در حال نفس نفس زدن.

 

باسمه تعالی

(کشاورزان سرمایه های ملی هستند.)

ای که دستت میرسد کاری بکن                       زان پیشتر کز تو نیاید هیچ کار

مسئولان محترم کشور و استان پهناور کرمان

سلام و خسته نباشید.

جنوب کرمان سرزمینی با نعمتهای خداداد  که از صدر تاریخ یادها و نام ها با خود یدک میکشد، با مردمانی نجیب و صبور. جنوب کرمان از حاصلخیزترین نقاط در دنیاست و مجصولات کشاورزی آن بی نظیر و زبانزد است. تنها مشکلی که وجود دارد بی توجهی مسئولان است.

مسئولان و دست اندرکاران محترم در حوزه کشاورزی، میخواهیم مطلبی را به عرض برسانیم: آیا تا به حال شده برای دقایقی دغدغه فکری و کاری شما ، کشاورزی جنوب کرمان باشد؟ آیا سازمان کشاورزی جنوب کرمان طرحهایی برای اصلاح قیمت محصولات دارد؟ چرا صنایع تبدیلی که نیاز اساسی در جنوب کرمان است فقط در حد شعار مانده است؟ دست دلالان کی از گریبان کشاورزان برچیده میشود؟

آیا کشاورز سرمایه این مملکت نیست؟ مسئولان محترم آیا شما بیاد اول مهرماه و یار دبستانی نیستید؟ بازگشایی مدارس نزدیک است و بچه کفش و کیف و لباس میخواهد؟ آیا بچه های شما این دغدغه را ندارند؟

و اما بعد:

اینک فصل برداشت خرماست در خرماپزان گرم جنوب استان کرمان و سطح زیر کشت نخیلات حدود 38500هکتار است که مقام دوم تولید را در کشور دارد. و هزینه سالیانه هر هکتار  از ابتدا تا پایان 11852000 ریال است. خشکسالی و خشکیدگی خوشه های خرما و هزینه داشت و برداشت عمده مشکل یک خرمادار است.اما آنچه امروز کمر کشاورزان را شکسته، نبود بازار مناسب  برای خرید این محصول است و از طرفی هزینه تولید برای هر کیلو خرما چیزی حدود 24611ریال است و این در حالیست که اکنون هر کیلو خرما را از کشاورز زیر 20000ریال میخرند. وزیر محترم کشاورزی کجای دنیا قیمت تولید خرما از قیمت فروش آن بیشتر است غیر از جنوب کرمان؟  هنوز قسمتی از خرمای سال گذشته در سردخانه های جنوب انباشته شده است و کشاورز بابت هزینه نگهداری آن بدهکار است و خرمای جدید نیز به آن افزوده میشود که اگر فکری برای بازاریابی و بهبود قیمت آن نشود مشکلات کشاورزان صد چندان خواهد شد. مسئولان پاسخ دهند مگر شما با کلید نیامدید که قفل مشکلات را باز کنید ؟ پس چه شد؟  

/ 0 نظر / 17 بازدید